Rozbory odpadů Kamenice

Na jaře jsme realizovali jednorázový rozbor směsného komunálního odpadu v obci Kameni. Obec má necelých 5 tis. obyvatel a zpracování rozborů jí pomůže v identifikaci rezerv v systému třídění odpadů nebo chování obyvatel.

Rozbor byl proveden s přihlédnutím k metodice Ing. Černíka. Pro rozbor byla zvolena svozová trasa zastupující bytovou a rodinnou (smíšenou) zástavbu i rekreační objekty dle jejich poměrného zastoupení v obci. Na základě rozborů byla následně stanovena surovinová skladba SKO, a to v hmotnostních i objemových poměrech.

Jednorázový rozbor SKO je vhodný k okamžitému zjištění sezónní skladby zbytkových odpadů. Lze tak soudit, v kterých komoditách jsou ještě rezervy pro zvýšení třídění. Jednorázový rozbor je také vhodný pro meziroční srovnání sklady, pokud se rozbor bude opakovat také v následujících letech vždy ve stejném období. Lze tak stanovit trend meziročního vývoje skladby. Jednorázové rozbory je také možné srovnat s jinými obcemi (pro stejné sezónní období a obdobné zdroje odpadů).

Pokud i Vy uvažujete o provedení rozborů odpadů ve Vaší obci, neváhejte nás kontaktovat. Vedle jednorázových rozborů provádíme také rozbory sezónní včetně laboratorních analýz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Strategie OH. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.